Staňte se členem

Na akci Pride Business Forum Cocktail jsme podpořili regionální LGBTQ+ spolky

Spolu s aktivistvem, představitelstvem firem a ostatním podporovatelstvem jsme se sešli na Švédském velvyslanectví v Praze, abychom pomohli LGBTQ+ lidem v celé České republice, zejména tam, kde je jejich přijetí stále obtížné. Příběhy a rozhovory, které jsem se během večera doslechli, ještě zdůraznily, jak jsou bezpečné prostory pro LGBTQ+ osoby důležité.

„Pride Business Forum je nezbytnou odpovědí na to, čemu čelíme – společnosti, která sice tvrdí, že je tolerantní, ale ještě má dlouhou cestu před sebou, zejména mimo Prahu,“ zahájila večer jeho moderátorka Lejla Abassová.

Ačkoli se situace v Česku oproti minulým rokům změnila, potřeba inkluze je stále jasná. Podle výzkumu organizace Queer Geography a Národního insitutu duševního zdraví se zhruba 52 % LGBTQ+ lidí i dnes setkává s diskriminací. Skutečné přijetí tak i nadále vyžaduje práci a bezpečné prostory, v němž mohou queer lidé najít pochopení.

„Mnoho z nás musí svou identitu v práci stále skrývat,“ řekl Czeslaw Walek z Pride Business Fóra. „A v menších městech se často nemáme na koho obrátit. Potřebujeme, aby při nás firmy i komunity stály.“

Síla místního aktivismu

Prvním, kdo sdílel svůj příběh, byla Sára Vašičková. Jako LGBTQ+ aktivistka žijící v v konzervativnějším Zlínském kraji, jak se dříve cítila izolovaná, dokud neobjevila sounáležitost v pražské queer komunitě. Tento zážitek ji inspiroval, aby podobné pocity přenesla i do svého rodného města, kde v roce 2019 uspořádala první Pride akci, která se později stala základem pro vznik místního spolku pro LGBTQ+ mládež s názvem Q prostor Zlín.

„Naším cílem je vytvořit co nejvíce bezpečných prostorů pro queer lidi,“ vysvětlila Sára. „Pořádáme herní večery, workshopy a různé akce v městech po celém regionu. Občas nám ale lidé říkají, že se bojí přijít nebo že jsme pro ně příliš daleko. Právě to mě ale motivuje k další práce.” 

Dalším řečníkem byl David Tišer z organizace Ara Art, který ostatním nastínil specifické problémy romských LGBTQ+ osob. Ti se často setkávají s diskriminací jak uvnitř romské komunity, tak i mimo ni. „Nejde jen o jeden problém – jsme odsuzováni za to, že jsme Romové, a taky za to, že jsme queer,“ vysvětlil David.

Spolu s ostatními proto romským LGBTQ+ lidem nabízí anonymní online poradenství. „Pro některé z nás je to jediný bezpečný, soukromý prostor, který máme,“ sdílel. Navzdory všem výzvám však David vidí mezi mladšími Romy větší přijetí.

Eli Nejdlů, organizátorka Pilsen Pride, zase mluvila o tom, jak těžké bylo vyrůstat jako queer osoba v Plzni. „Byli zde další queer lidé, ale nikdy jsem neměla pocit, že bychom byli komunita,“ řekla. „Když jsme uspořádali první Pilsen Pride, bylo úžasné vidět, jak se lidé z celé Plzně spojují.“ Přestože první akce čelily protestům, Eli prohlásila, že podpora LGBTQ+ osob v Plzni nadále roste.

S nadějí vpřed

Podporovateli práv LGBTQ+ lidí se staly i firmy jako T-Mobile. Martin Orgoník z T-Mobile uznal, že před lety nebyla diverzita ve firmě tématem, od té doby se ale mnohé změnilo. „Dnes o diverzitě pořádáme konference a podporujeme místní projekty, protože věříme, že inkluze prospívá všem,“ řekl.

Monika Landmanová z Evropské komise akci uzavřela výzvou k ještě větší inkluzi, zejména ve městech, kde může podpora chybět. „Diverzita přináší výhody nejen firmám, ale i společnosti,“ uvedla a dodala, že lidé v mimopražských regionech často prostředky k tomu, aby se cítili přijímáni. Celý večer všem připomněl, že podpora rozmanitosti vyžaduje spolupráci nás všech. Díky partnerstvím a společným cílům se může Česká republika změnit v místo, kde se všichni cítí bezpečně a vítáni. Podpora není jen gesto. Je to závazek k budování společnosti, v níž má každý možnost být sám sebou.