Ceny za zavádění LGBTQ+ rovnosti si letos odnesly osobnosti a týmy z firem ize Sněmovny
V Míčovně Pražského hradu předala ve čtvrtek 16. května platforma Pride Business Forum ceny za podporu začleňování LGBTQ+ lidí v pracovním prostředí. Sešla se vybraná společnost, vedle zástupců*kyň členských firem byla v publiku ministryně obrany Jana Černochová, poslankyně Klára Kocmanová a Věra Kovářová i poslanci Jan Berki, Josef Bernard a Michal Zuna. Již sedmé slavnostní předávání cen Pride Business Fóra se konalo u příležitosti Mezinárodního dne boje proti homofobii, bifobii a transfobii, který připadá na 17. května.
Přítomné v úvodu přivítala vedoucí Zastoupení Evropské komise v ČR Monika Ladmanová, která letos byla čestnou členkou poroty ocenění Pride Business Forum Hero. Při příležitosti 20 let od vstupu Česka do EU připomněla, že Evropská unie není jen o ekonomice, ale i o způsobu vládnutí. Na tom, že před Hradem nestojí ruské tanky a že vztahy lidí stejného pohlaví u nás nejsou zakázány, má podle jejího vyjádření zásluhu právě i EU.
Srdce za rovnoprávnost pro poslaneckou skupinu
První cenou předanou tento slavnostní večer byla křišťálová Srdce za rovnoprávnost, jimiž iniciativa Jsme fér vyjádřila dík za podporu hlavním předkladatelům a předkladatelkám zákona o manželství pro všechny páry Josefu Bernardovi (STAN), Markétě Pekarové Adamové (TOP 09), Olze Richterové (Piráti), Martinu Baxovi (ODS) a Janě Pastuchové (ANO). Na podium si ocenění přišli převzít dva z nich. „Udělali jsme velký pokrok, ale ještě to není rovnost. Tuto cenu vnímám jako připomínku, že
boj ještě neskončil,“ okomentovala Klára Kocmanová přijatý zákon, který místo rovného manželství zavedl partnerství s komplikovaně řešeným přiosvojením. Josef Bernard poděkoval týmu Jsme fér za spolupráci ve Sněmovně a pochválil ho za to, že se mu podařilo změnit názor na toto téma v České republice.
Skokanem roku je Škoda Auto
Za skokové zlepšení v oblasti podpory LGBTQ+ diverzity a inkluze byla oceněna společnost Škoda Auto. Cenu Big Step Forward si na pódiu s velkým nadšením převzala skupina šesti zaměstnancůkyň. Martina Zimmermann, Expert Coordinator for Diversity, za všechny prohlásila: „Velmi se u nás snažíme zavádět u nás diverzitu a inkluzi a zlepšit podmínky pro naše LGBTQ+ zaměstancekyně. Někdy to jde rychle, jako třeba s podpisem dopisu premiérovi, který ho vyzýval k přijetí manželství pro všechny. Jindy to jde pomalu. Jsem pyšná především na to, že se nám podařilo změnit podmínky pro trans zaměstnance*kyně, zejména pro ty ve výrobě. Od ledna navíc budeme mít v IT systému třetí kolonku se zájmenem oni.“
Inciativy vycházející od samotných zaměstnanců*kyň
V kategorii Employee Driven Initiatives získala ocenění ČSOB za svoji aktivní ERG skupinu PROUD, která za pět let existence dosáhla významných kulturních změn v korporátním prostředí. Za čtveřici kolegů a kolegyň, kteří si přišli cenu na podium převzít, promluvila Barbora Vachová, za jejíhož působení na pozici Diversity lead byla skupina založena: „Tuto cenu si zasloužíme. Naše tradiční česká banka v této oblasti inspirovala i svoji matku KBC v Bruselu, kde jsme PROUD také spoluzaložili.“
Porota se rozhodla udělit také čestné uznání, a to společnosti Pivovary Staropramen. Když se tato značka v roce 2015 rozhodla poprvé podpořit festival Prague Pride, byla kritiky označena za „teplé pivo“. Staropramen nicméně vytrval, stal se členem Pride Business Fóra a letos byl prvním českým pivovarem, který podal přihlášku do soutěže o LGBTQ+ Friendly Employer Award. Při převzetí čestného uznání zástupce firmy Miroslav Picek řekl: „Nenechali jsme se odradit. Nyní si užíváme první pozitivní výsledky toho, že jsme vytrvali.“
Hrdinové*ky LGBTQ+ diverzity a inkluze
Osm osobností si letos zasloužilo ocenění Pride Business Forum Hero 2024 za mimořádný přínos v oblasti LGBTQ+ diverzity a inkluze, jemuž se věnují nad rámec své pracovní náplně.
V kategorii top managementu získala titul Hero 2024 Hana Součková, Country Manager společnosti SAP Czech Republic, která při převzetí ceny uvedla: „Asi budu mluvit za všechny CEOs. Pokud za sebou máte silný tým, je velmi snadné dávat mu podporu. Takže tato cena není jen pro mě, protože já jsem jen podporovala svůj tým.“ Další oceněnou členkou vysokého vedení je Beata Borer z MSD Czech Republic, která taktéž poděkovala za podporu svému ERG týmu. Třetím je Bohumil Říha ze společnosti Johnson & Johnson, který upozornil na to, že korporát je uzavřený v bublině a občas zapomíná, jaký je svět venku. „Mimo naše pracovní prostředí je inkluze LGBTQ+ lidí mnohem větší problém. Sám pocházím z malé vesnice, a když tam mluvím o tom, co dělám a koho podporuju, vzbuzuje to poměrně velké diskuze.“ U jeho zaměstnavatele je však téma LGBTQ+ rovnosti samozřejmostí, mimo jiné proto, že LGBTQ+ lidé jsou zastoupeni i v nejvyšším globálním vedení. „Přijeli i do Prahy na Prague Pride, čímž tématu ještě zvedli popularitu. Z tisíce našich zaměstnanců se jich Prague Pride zúčastnily dvě stovky,“ pochlubil se Bohumil Říha.
V oblasti HR si cenu Hero odnesly dvě ženy, které ten večer již na podiu stály. Martina Zimmermann ze Škoda Auto, která své ocenění pojala jako vzkaz kolegům a kolegyním, aby se stali LGBTQ+ allies, a Barbora Vachová z ČSOB. I když již z pozice diversity leadera přešla na pozici finanční, její osobní sen je, aby se podařilo rozšířit LGBTQ+ rovnost i do prostředí poboček v Maďarsku, Bulharsku a na Slovensku. „Zveme kolegy z těchto zemí na naše eventy a oni se rádi připojují, ale ještě nejsou tolik vidět a slyšet, protože je to v jejich podmínkách velmi složité. Vytváříme pro ně bezpečné prostředí, abychom je podpořili. Ale chce to čas, úsilí, vybudovat sítě allies a ono se to časem povede,“ říká Barbora Vachová.
Za úspěchy v oblasti ERG si titul Hero 2024 odnesla Barbora Šikolová z Amazonu, prezidentka zaměstnanecké skupiny GLAMAZON, Garrett Dibon–Smith, který je průkopníkem zaměstnanecké skupiny Pride Czechia v Novartis Czech Republic, a Stanislav Švec, zakládající člen LGBTQ+ zaměstnanecké skupiny společnosti Honeywell ve střední a východní Evropě. Věnuje se komunikaci a velmi ho zajímá inkluzivní jazyk, mimo jiné přeložil Honeywell Trans Inclusion toolkit do češtiny. „Jsme strojírenská firma, vyrábíme dílce do leteckých motorů. Většina z našich 800 zaměstnanců mluví česky. Takže materiály, které přicházejí z centrály, musíme překládat,“ říká Stanislav Švec a dodává: „Používám hvězdičku, začal jsem víc vysvětlovat, proč je důležité nepoužívat vždy generické maskulinum, dbám na genderově citlivý jazyk i při psaní zpravodaje pro naše zaměstnance.“
Po předání cen následoval příjemný večer v hradní zahradě s výhledem na impozantní Svatovítskou katedrálu. Oceňování šampionů LGBTQ+ diverzity však bude ještě pokračovat – na 14. výroční konferenci Pride Business Fóra s podtitulem Networks of Support budou vyhlášeny společnosti, které získají titul LGBTQ+ Friendly Employer 2024. Vstupenky na akci, která se koná 17. června v hotelu Marriott Prague, můžete jednoduše zakoupit online.
Zde se můžete podívat, jak akce probíhala.