Staňte se členem

LGBTQ+ Sympozium finančního sektoru řešilo, jak pracovat s queer lidmi uvnitř firmy i mezi klientelou

V pořadí již třetí LGBTQ+ Sympozium finančního sektoru uspořádala platforma Pride Business Forum ve spolupráci s členskou společností ČSOB ve čtvrtek 5. dubna 2024 v impozantních prostorách ČSOB v Praze-Radlicích.

Pavel Šubrt: rostoucí trend supplier diversity

Setkání profesionálů*ek z finančního sektoru, marketingu, poradenství a příbuzných oborů otevřel Pavel Šubrt, zakladatel sítě LGBTQ+ profesionálů*ek ve střední a východní Evropě East Meets West a Evropské LGBTQ+ obchodní komory. Pavel hovořil o síle pink money neboli ekonomických dopadech LGBTQ+ inkluze. Zmínil šest oblastí, v nichž se pink money významně projevují: kromě kupní síly účastnictva Pride festivalů a objemu peněz v sektoru turismu uvedl také manželství pro všechny páry, státní ekonomiku (ta bez inkluze LGBTQ+ lidí ztrácí 2 % HDP), inkluzi LGBTQ+ zaměstnanců*kyň na pracovišti a dodavatelské řetězce. Pavel upozornil na „supplier diversity“ jako strategii proaktivního výběru dodavatelů z podreprezentovaných skupin – firem vlastněných LGBTQ+ lidmi, ženami nebo lidmi z minoritních etnik. Je to cesta, jak podpořit růst LGBTQ+ podnikatelů*ek a udělat z nich rolové modely. „Ostatní uvidí, že je možné být out i v byznysu. Je to vzkaz LGBTQ+ lidem i široké veřejnosti,“ vysvětlil. V Evropě podle něj začíná být poptávka po supplier diversity obrovská.

Panelová diskuse: Ekonomický přínos diverzity v rámci firmy

V panelové diskusi o ekonomickém přínosu diverzity v rámci firmy zasedly Klára Černá z ČSOB, Martina Kučová z PwC a Jana Tikalová z neziskové organizace OPIM. Do ČSOB přišlo téma diverzity přes flexibilní pracovní dobu a home office v roce 2018, kdy společnost potřebovala nalákat rodiče malých dětí k dřívějšímu návratu do práce. Následně se DEI strategie rozšířila i na různé věkové skupiny, LGBTQ+ lidi nebo osoby s postižením. „Dnes už přínos diverzity nikdo nerozporuje. Vidíme, že různorodé týmy líp cílí na potřeby zákazníka, víc pohledů podporuje inovace,“ uvedla Klára Černá a doplnila, že zároveň psychologické bezpečí dělá loajální zaměstnance*kyně. Společnost PwC se k diverzitě také dostala přes potřebu nových zaměstnanců*kyň, a to již v roce 2014. „Díky demografické křivce ze škol vycházelo málo lidí a nám bylo jasné, že musíme být zaměstnanecky atraktivní firma a musíme začít nabírat i ve zcela nových skupinách,“ popsala Martina Kučová. Zároveň zdůraznila, že nestačí, aby firma své zaměstnance*kyně nediskriminovala, protože pak se cítí pouze trpěni. Je potřeba o tématech otevřeně komunikovat, aktivně je přinášet a nechat o nich lidi mluvit. Jana Tikalová připomněla, že témata spojená s flexibilitou rezonují pracovním trhem posledních deset let, a právě to velmi pomohlo začít utvářet inkluzivní pracovní prostředí. „Dnes už mladá generace cíleně hledá firmy pracující s diverzitou a udržitelností. Ptají se na to i na pohovorech a náborový tým někdy neví, co má odpovědět,“ uvedla.

Panelová diskuze: Reklamy a marketingová komunikace zaměřené na LGBTQ+ lidi

O zobrazování LGBTQ+ lidí v propagačních kampaních diskutovaly Tereza Košťálková z agentury VML a Barbora Kožíšková ze společnosti Vodafone. Nedávný výzkum agentury WPP na britském, americkém a kanadském trhu ukázal, že 60 % spotřebitelské veřejnosti, která se neidentifikuje jako queer, queer obsah vyhledává. Pro ČR data nejsou dostupná, ale podle Terezy Košťálkové situace moc odlišná nebude. Barbora Kožíšková uvedla, že společnosti Vodafone se vyplácí celoroční komunikace o queer tématech. „Není možné dát jeden post na LinkedIn a radovat se, že mám splněno,“ řekla Barbora Kožíšková s tím, že kontinuální komunikace dává dobrý vzkaz i lidem dovnitř firmy. Také Tereza Košťálková zdůraznila, že je u LGBTQ+ témat důležitá dlouhodobost a konzistence, neboť právě ony značce dodávají autenticitu. Osamělý příspěvek na sítích během týdne Prague Pride značce nic nepřinese a sympatie u cílové skupiny nevzbudí. Zmínila také význam nenucené reprezentace LGBTQ+ lidí v komunikaci, která je podstatnější než jeden televizní spot s queer hlavními hrdiny. S tím souhlasila i Barbora Kožíšková: „Zakázali jsme si v reklamách šťastné rodiny maminky a tatínka se dvěma dětmi. Po spotu s rozvedenou rodinou jsme od lidí dostávali děkovné dopisy.“

Queer-friendly platební karty

Jakub Komenda z MONETA Money Bank představil Pride platební kartu, kterou banka uvedla na trh vloni u příležitosti srpnového festivalu Prague Pride. O kartu s duhovým designem si dosud požádalo 14 tisíc klientů*ek a během týdne Prague Pride vzrostl počet nově založených účtů na 250 %. Možnost změnit si vzhled mobilní aplikace na pride mode využilo 80 tisíc lidí a na online LGBT+ poradnu Sbarvouven.cz klienti*ky MONETA Money Bank v aplikaci přispěli 82 tisíc Kč.

Martin Zelenka z ČSOB nastínil přípravy platební karty, na které budou moci trans lidé mít své zvolené jméno. True Name karta s sebou nese řadu výzev včetně identifikace totožnosti klienta*ky při vydání karty i vedení daného člověka v bankovních databázích, které dosud pracovaly pouze s úředně platnými jmény. Uvedení karty na trh zatím není plně technicky připraveno. Nicméně je to další cesta, jak firma může dát veřejně najevo, že to s inkluzí a diverzitou myslí opravdu vážně.  

Podívejte se v našem fotoalbu, jak akce vypadala.