Staňte se členem

Přístup k DEI se v amerických firmách mění. Jak přesně?

V lednu jsme spolu s organizací European Pride Business Network pořádali webinář o tom, jak firmy mění svou podporu LGBTQ+ zaměstnanectva. Co můžeme od těchto tendencí do budoucna očekávat?

Diskuze, které se zúčastnili významní řečníci jako Věra Jourová, Fabrice Houdart, Charlie Rounds a moderátor Czeslaw Walek, se zaměřila na dopad politických změn v USA a jejich globální důsledky, zejména pro Evropu.

Tichý přístup

Podle Charlieho Roundse americké firmy sice můžou veřejně omezit iniciativy v oblasti diverzity, rovnosti a inkluze (DEI) kvůli politickému tlaku, většina však tyto aktivity bude i nadále tiše udržovat. „Nepřestanou. Jen budou tvrdit, že přestaly,“ uvedl Rounds s tím, že rozmanitost talentů zůstává pro úspěch v byznyse zásadní.Fabrice Houdart dodal, že skutečné snahy o DEI jsou silnější než pouhá dobrá vůle – představují spravedlnost a tvorbu inkluzivního pracovního prostředí. Firmy, které od DEI ustupují, často tyto principy nikdy plně nepřijaly. „Ti, kteří rozumí rozmanitosti, vědí, že je klíčová pro získávání talentů,“ poznamenal.

Co na to Evropa?

„Nemám ráda hysterii ani paniku,“ řekla Věra Jourová. „Myslím, že tahle oslava vnucované maskulinity nebude trvat věčně.“ Zdůraznila, že Evropská unie aktivně bojuje proti diskriminaci, nenávistným projevům a stereotypům prostřednictvím politik a kampaní. A tyto snahy budou pokračovat i pod vedením Komise Ursuly von der Leyen.

EU dosáhla určitého pokroku, například zákazem cílené reklamy založené na citlivých údajích, jako je náboženství, sexuální orientace nebo politické názory.Jourová však upozornila na stále přetrvávající problémy, jako je nedostatek jednotných zákonů proti nenávistným projevům, které by chránily LGBTQ+ osoby ve všech členských státech. Zvýraznila nutnost přijetí nových legislativních opatření, které by tyto mezery odstranily a posílily ochranu.

Potřeba ekonomické nezávislosti

Houdart poznamenal, že širšímu přijetí ve společnosti také pomůže inkluze v ekonomice. „LGBTQ+ lidé často nemají přístup k vyšším pozicím, a tedy ani financím. Přitom právě budování vlastního byznysu a ekonomické nezávislosti je pro ně důležité,“ řekl. „Porušování lidských práv často vede k ekonomické marginalizaci a pro mnoho LGBTQ+ osob dosud bylo jedním ze základních přání jednoduše to, aby nebyli kriminalizováni.“

To by se podle Houdarta mělo změnit. „Pro LGBTQ+ osoby je zásadní, abychom se pokusili o větší finanční svobodu. Díky tomu pak nebudeme závislí na společnostech, které si občas nejsou jisté, zda si u nich zasloužíme své místo.“ To je ale stále obtížné, protože LGBTQ+ osoby často nemají přístup ke kapitálu a existují významné mezery v podpoře, které byly dosud většinou přehlíženy.

Rounds souhlasil a řekl, že je třeba aktivně vytvářet příležitosti pro všechny. „Posilujme naše komunity – ekonomicky, mentálně i duchovně,“ dodal. Panel se také zabýval vlivem sociálních médií a šíření nenávisti. Jourová varovala před riziky nekontrolovaných online platforem. „Musíme zaplnit prostor na internetu kvalitním obsahem, který bude bojovat proti stereotypům a dezinformacím,“ řekla. Ona i Rounds zdůraznili, že zásadní v boji proti předsudkům a v cestě k lepšímu porozumění je vzdělání.